Пилососи-шпигуни або Як нас продають без нашого відома

Розумні пристрої поволі з’являються в наших домах. Але часом вони використовуються не лише для прибирання, налаштування температури чи інших задач. Вони агрегують дані про нас і, як виявилось, можуть віддавати їх на сторону.

Компанія iRobot випускає роботів-пилососів. Її модель Roomba — одна з найпопулярніших у світі. Роботи мають камери, сенсори і Wi-Fi і чудово справляються з прибиранням пилу, шерсті тварин, крихт та іншого сміття. Очевидно, що для того, щоб робот міг їздити по квартирі та не врізався в стіни та двері, він будував карту приміщення, в якому прибирає.

А цього тижня стало відомо, що iRobot збирається продавати плани квартир, де працюють пилососи, іншим компаніям. Серед зацікавлених в таких даних – виробники «розумних» пристроїв, голосових помічників (Apple, Google, Amazon) та й інші.

Люди, які купили Roomba, певно не читали або не звернули увагу на пункт користувацької угоди, в якому сказано, що вони уже дають згоду на передачу їх даних: «Ми можемо поділитися вашою інформацією — зі сторонніми постачальниками, філіями та іншими постачальниками послуг, які виконують ідентифікацію та обслуговування цільових рекламних оголошень, надання послуг електронної комерції, контенту, білінгу, обробки і авторизації платежів, обслуговування клієнтів або надання аналітичних послуг«.

Це означає, що iRobot може продавати інформацію своїх клієнтів іншим компаніям, не повідомляючи нікого про це.

Хоча теоретично користувачі можуть заборонити використання власної інформації в додатку. Проте, як це зазвичай буває, інформація про це далеко прихована і написана складною юридичною мовою.

Чи будуть люди купувати Roomba після цієї історії? Чи будуть вони міняти налаштування додатків, щоб заборонити передачу даних? Чи цінуватимуть люди конфіденційність настільки, щоб відмовитись від зручності? Вочевидь, що ні. І певно саме на це розраховує керівництво iRobot.